Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü iki sene süreli üreme biyolojisi yüksek lisans programı ve dört sene süreli üreme tıbbı doktora programı sunmaktadır. Her iki programın hedefi de üreme bilimleri alanında ilham verici, zorlayıcı ve canlı bir araştırma ortamı içinde, temel bilimlerin klinik hasta bakımı ile ilişkilendirildiği modern ve güncel biyoloji araştırmalarının hücresel ve moleküler düzeyde sağlanmasıdır.

Bu programlarda dişi ve erkekteki üreme işlevlerinin geniş aralıkta deneysel modeller kullanılarak moleküler düzeyde çalışılması, insan üreme sağlığı ile ilgili durumlarla testis, over, uterus (menstrual siklus, gebelik ve doğum sırasında), fetus ve yenidoğan ile ilgili hastalıklar ve erişkinde kronik hastalıklarda artış ile sonuçlanan fetal programlamalar gibi önemli  durumların translasyonel tıp düzeyinde ele alınması ve derinlemesine anlaşılması temel amaç olarak belirlenmiştir.

Üreme bilimleri, yaşam bilimleri ve tıp alanında hızla gerçekleşen teknolojik ve moleküler ilerlemeler nedeniyle üreme biyolojisi, üreme endokrinolojisi (embriyoloji ve yardımla üreme teknikleri), üreme immunolojisi ve üreme genetiği alt disiplinlerini içeren dört farklı alanda gelişme göstermektedir. Yüksek lisans ve doktora programlarında yer alan öğrenciler temel dersleri almalarının yanı sıra üreme tıbbı ile ilgili oldukça geniş bir yelpazede gerçekleştirilen araştırma projelerinde görev alma ve bu projeleri yürütme fırsatına sahip olacaklardır .

Program Koordinatörleri:

Doç. Dr. Özgür ÖKTEM

Yrd. Doç. Dr. Serçin KARAHÜSEYİNOĞLU