Bu Master programından ne kazanacaksınız?

Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İmmünoloji Yüksek Lisans (Tezsiz) programı, size hem temel immünolojik mekanizmalar hakkında ayrıntılı teorik bilgi hem de bu bilgileri sağlık alanında kullanmak için pratik araçlar verecektir.

Programın amacı, immünolojik süreçlerin başta kanser olmak üzere hastalıkların oluşumuna etkisini araştırmak ve tedavi ile ilgili kritik soruları ele alan çevirisel bir araştırmacı bakış açısı geliştirmek ve bu alanda yüksek etkili çalışmalar yapmaktır.

Program, ileri klinik immünoloji, transplantasyon, nöro-immünoloji, alerji, otoimmünite, tolerans, tümör immünolojisi, enfeksiyon ve bağışıklık gibi temel immünoloji bilgisine geniş bir multidisipliner yaklaşım geliştirmenizi sağlayacak dersler sunmaktadır.

İmmünoloji Tezsiz Yüksek Lisans programımızı benzersiz yapan nedir?

  • Koç Üniversitesi İmmünoloji Yüksek Lisansı, Türkiye’de türünün ilk ve tek programıdır. Avrupa veya Kuzey Amerika üniversitelerindeki çok saygın programlardan beklenebilecek araştırma olanakları ve kariyer fırsatlarını aynı düzeyde sunmaktadır.
  • İmmünoloji Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri, yaşam bilimleri ve sosyal bilimleri bir araya getirerek insan sağlığını geliştirmeyi amaçlayan bir yapıda, Koç Üniversitesi Translational Medicine Research Center (KUTTAM) ve üniversitenin 300’den fazla araştırma laboratuvarına final proje danışmanları aracılığıyla erişim imkanına sahiptir.
  • Bir öğrenci olarak size, İmmünoloji disiplinler arası bir bilim olduğundan, multidisipliner bir çalışma kültüründe rahatça çalışma imkanı sunar.
  • Çağdaş teknolojik gelişmelere uyum sağlayacak her türlü yeni tedavi seçeneği, teşhis kitleri, tıbbi cihaz geliştirme, ilaçlar ve ilaçlarla Türkiye’de veya kendi ülkenizde orta ve uzun vadede insan sağlığı sorunlarına yeni çözümlerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlamanıza olanak tanır.
  • Hastalıkların teşhisi, tedavisi, izlenmesi ve kontrolü için ilaçlar geliştirmenizi, hastalıkların hafifletilmesi ve önlenmesi konusunda bilgi edinmenizi sağlar.
  • Dersler, İmmünoloji, moleküler genetik, mikrobiyoloji, histoloji, biyokimya, farmakoloji, biyomedikal mühendisliği, pediatri, dermatoloji, göğüs hastalıkları, nöroloji, oftalmoloji, jinekoloji, iç ve cerrahi gibi diğer tıp alanlarında alanlarından yüksek nitelikli öğretim üyeleri tarafından verilir.

Program nasıl yapılandırıldı?

İmmünolojide Yüksek Lisans (Tezsiz), 2 dönem (Güz-İlkbahar) boyunca 1 takvim yılında tamamlanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yıl boyunca öğrenciler, programın öğretim üyelerinden birinin gözetiminde toplam 3o kredilik 10 dersi ve bir bitirme projesini tamamlamalıdır. Kurslar hafta içi (Pazartesi-Cuma) ve çalışma saatlerinde verilmektedir. (Gerekirse dersler hafta sonu yapılabilir.) İstanbul’da dersleri tamamlayamayan öğrenciler, dersleri online olarak da takip edip edebilirler.

Program ve Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitümüz hakkında daha fazla detayı web semineri videomuzda bulabilirsiniz.

Bu program akademik geçmişime ve potansiyelime uygun mu?

İmmünoloji Tezsiz Yüksek Lisans programımızda aradığımız öğrenci türü olabilirsiniz:

Eğer hedefleriniz aşağıdakilerden en az biriyse;

  • Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi İmmünoloji Tezsiz Yüksek Lisans programından İyi bir not ortalaması ile mezun olmak istiyorsanız,
  • Temel Bilimler (biyoloji, kimya, moleküler biyoloji ve genetik, fizik, matematik, psikoloji vb.) veya Sağlık Bilimleri (diş hekimliği, veterinerlik, tıbbi biyoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik, hemşirelik vb.) veya MD derecesi. GRE veya ALES gibi gerekli lisansüstü okul giriş sınavlarından birine girmiş veya girmeye hazırlanıyorsanız (Türk adaylar için)
  • İmmünolojinin bulunduğu farklı alan veya kurumlarda bir İmmünolog olarak kariyer yapma planınız varsa
  • İlaç endüstrisi, biyoteknoloji endüstrisi, devlet destekli enstitüler, kamu veya özel hastaneler, laboratuvarlar ve araştırma kurumları, sağlık hizmetleri, tarım ve çevresel izleme gibi alanlarda çalışmayı hedefliyorsanız.

Sonra ne yapmalıyım?

Bu programın kariyer hedeflerinize, eğitim bütçenize ve akademik geçmişinize uygun olduğunu düşünüyorsanız,

Kabul koşullarını ve program öğrenim ücretlerini kontrol ediniz. Programa giriş koşullarını karşılıyorsanız online başvuru sistemi aracılığıyla başvurunuzu oluşturun. (Tezsiz Yüksek Lisans programları yıl boyunca başvuruya açıktır.)

Sorularınız için;

gshs@ku.edu.tr / Instagram @gshs_kocuniversity

Program koordinatörü

Doç. Prof.Dr.Yıldız Tütüncü

Prof. Dr. Hasan Bayram

Master’s Perspective | Prof. Caner Süsal, Immunology

Başvur